Săptămâna Tematică „Digitális Témahét”

În periada 11-13 aprilie 2018, 40 dintre elevii Colegiului Național „Petru Rareș” Beclean au participat la Săptămâna Tematică „Digitális Témahét” (http://digitalistemahet.hu/ ). Titlul proiectului lor: „17 goals to change our world (#SDGs)”.
Au participat elevii maghiari de la școala noastră, împreună cu echipa #epascnpr (ambasadorii-juniori din cadrul programului „Școli-ambasador ale Parlamentului European). Elevii au realizat un flashmob, au inițiat un Twitter chat (#dthcnpr) și au desfășurat activități în cadrul a două proiecte eTwinning: „Be the change, take the challenge” și „Building a community without prejudice, discrimination and stereotypes”.
Au promovat siguranța online și au învățat despre Uniunea Europeană, despre cele 17 obiective de dezvoltare durabilă, utilizând Quizizz și Kahoot, dar și resursele Microsoft (World Largest Lesson). De asemenea, elevii au colaborat online, prin Adobe Connect – din eTwinning Live, la realizarea unui logo pentru proiectul eTwinning „Building a community without prejudice, discrimination and stereotypes”.
De asemenea, elevii au participat la activitățile partenerilor de proiect de la „Petrik Lajos”, implicându-se în discuțiile online pe Twitter, sub tematica „Be digitally aware!”.
Activitățile derulate sunt prezentate pe pagina proiectului: https://dthcnpr.blogspot.ro/, precum și pe pagina #EPAmbassadorSchools / #epascnpr a unității noastre școlare: https://cnprbeclean-epas.blogspot.ro/
Școala noastră este o școală europeană, multiculturală, iar asemenea activități duc la consolidarea dimensiunii europene în educație.